• Wakacyjna praca naszych uczniów

          • Podczas  Open Day Coral Travel, który odbył się w naszej szkole, uczniowie technikum poznali specyfikę pracy w Coral Travel. Po pomyślnym przejściu rekrutacji, uczniowie wzięli udział w specjalnych szkoleniach, zdobywając  niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania zadań animatorów i rezydentów, dzięki czemu dwoje z nich podjęło pracę wakacyjną.

            Julia wyjechała do Marsa Alam w Egipcie jako animator czasu wolnego, Mateusz zaś podjął pracę rezydenta w Kuşadası w Turcji.

            Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów i życzymy im wielu sukcesów!

          • Z myślą o bezpieczeństwie...

          • W ramach działań przygotowujących do spędzenia wakacji w bezpieczny sposób, w naszej szkole odbyło się szkolenie. Zostało ono przeprowadzone przez Służbę Ratownictwa Specjalistycznego. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą, a następnie ćwiczyli praktyczne umiejętności. Serdecznie dziękujemy ratownikom za cenną lekcję, jak zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. 

            W trosce o cyberbezpieczeństwo, zorganizowaliśmy - w porozumieniu z Radą Rodziców - warsztaty dla uczniów, mające na celu wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Program zajęć obejmował niebezpieczeństwa czyhające na nas w sieci, szkody powodowane przez fake newsy, hejt oraz bezrefleksyjne udostępnianie swoich danych i wizerunku w sieci.

            Warsztaty prowadził Pan Łukasz Gierek (Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauczyciel, wykładowca akademicki, trener edukacyjny). Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zajęć.

          • Erasmus+

          • Chcielibyśmy podzielić się  wspaniałą wiadomością!

            Po trzyletniej przerwie wracamy do unijnego programu Erasmus+. Zespół nauczycieli w składzie Joanna Jeżewska - koordynator, Grażyna Leszka, Anna Zasowska i Małgorzata Mardas opracował i złożył wniosek, który został wysoko oceniony przez Agencję Narodową, w wyniku czego otrzymaliśmy Akredytację.

            Dzięki temu przed uczniami naszego technikum, a także przed nauczycielami zawodu otwierają się ogromne możliwości. Uczniowie wezmą udział w stażach zagranicznych, podczas których będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe. Nauczyciele będą wyjeżdżać na tzw. Job Shadowing, czyli obserwację pracy. W najbliższym czasie rozpoczynamy intensywne działania nad realizacją projektu. 

          • Współpraca z WELCOME Airport Services

          • W ramach współpracy z WELCOME Airport Services Sp. z o. o. - największym pod względem ilości obsługiwanych przewoźników agentem handlingowym w Polsce - uczniowie klasy 3Dp, kształcący się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali,  odbyli praktyki zawodowe na Lotnisku Chopina w Warszawie. Młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe w następujących obszarach: asysta osób z niepełnosprawnościami PRM, obsługa płytowa i obsługa cargo. Uczniowie poznawali też pracę w magazynie przy obsłudze ładunków przewożonych drogą lotniczą. Panie Małgorzata Skalska - dyrektor HR oraz Anna Zasowska - wicedyrektor naszej szkoły, odwiedziły praktykantów i obserwowały, jak radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami. Nasi uczniowie z zaangażowaniem i empatią wspierali pasażerów z ograniczoną mobilnością. Pomagali im w poruszaniu się po lotnisku, asystowali przy odprawie i kontroli paszportów, udzielali niezbędnych informacji. Asystując pasażerom obcojęzycznym, wykazali się umiejętnością komunikowania się w języku angielskim. 

          • "Ogólnopolskie wybory książek" w Platerówce

          • "Ogólnopolskie Wybory Książek” to największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych, akcja, w trakcie której setki tysięcy uczniów z całego kraju mogą zagłosować na najciekawsze przeczytane przez siebie książki. Celem jest poznanie preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży oraz stworzenie  listy książkowych hitów.

            W naszej szkole wybory te odbyły się 29 maja 2024 roku dzięki inicjatywie bibliotekarek: p. Agnieszki Kłobuchowskiej i p. Agaty Mikowskiej, które zostały współorganizatorkami tej akcji. W wyborach wzięło udział 102 uczniów!

            Głosowanie było proste: należało wypełnić anonimową kartę, wpisując maksymalnie 3 tytuły najciekawszych książek przeczytanych w ciągu ostatnich dwóch lat i wrzucić ją do specjalnie przygotowanej urny. 

            Po zliczeniu wszystkich głosów prezentujemy najpop ularniejsze książki tych wyborów:

            1. cykl „Westwood Academy” – Weronika Ancerowicz

            2. cykl „Wiedźmin” – Andrzej Sapkowski

            3. „My, dzieci z dworca ZOO” – Christiane F.

            4. cykl „Harry Potter” – J.K. Rowling

            5. cykl „Students” – Aleksandra Negrońska

            6. cykl „Rodzina Monet” - Weronika Marczak

            7. cykl „Dwór cierni i róż” - Sarah J. Maas

            8. „Lepiej niż w filmach” - Lynn Painter

            9. cykl „Rywalkvi” -  Kiera Cass

            10. „Trylogia Hell” - Katarzyna Barlińska 

            Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział, a nauczycielom i wolontariuszom za wsparcie i pomoc w organizacji wyborów.

            Poniżej zgłoszone propozycje książek.

          • Nauka przez doświadczenie – fascynujące zajęcia

          • Uczniowie Platerówki uczą się nie tylko w salach szkolnych, lecz także uczestnicząc  w wycieczkach zawodowych, laboratoriach i  różnego rodzaju warsztatach. Oto kilka naszych ostatnich aktywności.

            Uczniowie klasy 3Dp technikum kształcącego w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali – podczas wycieczki zawodowej do Gdańska – odwiedzili  największy na Morzu Bałtyckim Terminal Kontenerowy Baltic Hub, zlokalizowany w Porcie Gdańsk. Obserwowali, w jaki sposób wykonywane są procesy terminalowe oraz jak wygląda obsługa portowa największych statków oceanicznych.  Środki transportu bliskiego, o których rozmawiali na lekcjach, w tym gigantyczne suwnice bramowe jezdne – mogli zobaczyć w działaniu. Ta wyjątkowa wyprawa była możliwa dzięki  współpracy z firmą Rohlig Suus, której serdecznie dziękujemy.

            Klasa 1D technikum kształcącego w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali podczas wycieczki zawodowej do Urzędu Celnego III Portu Lotniczego w Warszawie poznawała w praktyce przepisy dotyczące odprawy celnej.

            Klasa 2E liceum z rozszerzoną biologią i chemią cyklicznie już uczestniczy w zajęciach laboratoryjnych – zarówno w  Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jak też  na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z którym ostatnio podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Uczniowie z pasją wykonywali ćwiczenia laboratoryjne, którymi byli zachwyceni.

            Klasy 1E, 2A, 3Ap, 4Cp, 3Bp wzięły udział w pasjonującym projekcie Nauka w służbie rozwijania talentów, samorozwoju i kształtowania motywacji młodzieży realizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Fascynujące warsztaty rozwijające kreatywność ukazały uczniom nieznane im  oblicze nauki.

            Klasy z rozszerzoną matematyką – 1A, 2A, 3Ap, ale też klasy technikum  2C, 2D oraz klasa  artystyczna 3Bp podczas warsztatów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim poznawały między innymi teorię gier i odkrywały korzyści płynące z twierdzenia Pitagorasa, a bardziej zaawansowani matematycy rozmawiali o zonkach dotyczących prawdopodobieństwa, czyli sytuacjach, w których nasza intuicja dotycząca szacowania szans okazuje się zawodna.

          • Najnowsze sukcesy

          • Kamila Kukiełka z klasy 3Ap zdobyła tytuł laureata  Akademii Przedsiębiorczości WE SGGW! Kamila otrzymała indeks na Wydział Ekonomiczny, który może wykorzystać w roku matury na jednym z pięciu kierunków: ekonomii, finansów i rachunkowości, logistyki, zarządzania, turystyki i rekreacji oraz zarządzania w języku angielskim. Ogromne brawa i gratulacje!

          • Konkurs "W świecie Biblii i mitów"

          • 15 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu czytelniczego „W świecie Biblii i mitów”. Konkurs zorganizowały panie: Elżbieta Samsel, Agata Mikowska i Agnieszka Kłobuchowska. Wzięło w nim udział 48 uczniów z klas pierwszych liceum, którzy wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu. W tym roku aż 5 osób osiągnęło wymagany próg punktowy i zostało laureatami konkursu.
            I miejsce zdobyła Julia Głąb z kl. 1b, II miejsce ex aequo Zofia Rakowska z kl. 1b i Joanna Zielińska z kl. 1g, III miejsce, również ex aequo, przypadło Kindze Bieleckiej i Weronice Lach, uczennicom klasy 1e.
            Bardzo dziękujemy za duże zainteresowanie konkursem, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • Pożegnanie absolwentów - 26 kwietnia

          • Dziś nasi uczniowie z klas 4AP, 5CP i 5DP ukończyli szkołę i dołączyli do grona absolwentów Platerówki.  Wszyscy prezentowali się pięknie. Było uroczyście i wzruszająco. Młodsi koledzy pod kierunkiem Pani Urszuli Napieraj pożegnali maturzystów pięknym słowem i piosenką. Jesteśmy z Was dumni, kochani absolwenci. Życzymy wszystkiego,  co najlepsze i najpiękniejsze. Zmierzajcie wytrwale i z wielką ufnością we własne siły drogą, którą w głębi duszy uznacie za swoją.

          • Wycieczki, wycieczki ...

          • Wraz z początkiem wiosny nadszedł czas na wycieczki.

            Klasa 3BP w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zgłębiała tajniki planu filmowego. Dzięki scenografii, kostiumom oraz rekwizytom uczniowie klasy teatralno – filmoznawczej mieli możliwość przenieść się do świata obrazów Jana Matejki i poczuć filmową atmosferę miejsca, w którym od ponad 70 lat tworzone są filmy.

            Klasy 2E i 3AP odwiedziły Czechy.  Pierwszego dnia wycieczki uczniowie podziwiali setki skalnych wież, oszałamiającą przyrodę i zapierające dech widoki Skalnego Miasta Adršpach. W drugim i trzecim dniu wędrowali ulicami Pragi, poznając historię stolicy Czech i odkrywając piękno jej zabytków.

            Malbork, Frombork, Jantar i Gdańsk były celem podróżniczych planów klas 1G i 1C. Piękne zabytki, ciekawe muzea, fascynujące gry terenowe i konkursy z nagrodami dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń.

            Klasa 2F spędziła trzy fantastyczne dni w miejscowości Okuninka  nad Jeziorem Białym koło Włodawy. Uczniowie zobaczyli podziemia kredowe w Chełmie, brali udział w zajeciach integracyjnych, sportowo- ruchowych i tanecznych. Uśmiechy na twarzach świadczą, że był to bardzo dobrze spędzony czas.

          • Dzień otwarty w Platerówce

          • Za nami kolejny już udany dzień otwarty dla kandydatów do szkoły. 16 kwietnia licznie odwiedzili nas ósmoklasiści wraz z rodzicami. Uczniowie poszczególnych klas z dużą wprawą i niekwestionowanym wdziękiem  zaprezentowali ofertę edukacyjną Platerówki na rok szkolny 2024/2025 oraz humorystyczną scenkę "Moja wielka grecka wycieczka". W drugiej części spotkania goście mogli obejrzeć szkołę oraz porozmawiać o niej z uczniami i nauczycielami. Było ciekawie, gwarnie, radośnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy organizowali wydarzenie i wzięli w nim udział.

            Ósmoklasistów zachęcamy, by dołączyli do nas. W zakładce "Kandydat" można znaleźć szczegółowe informacje na temat naszej oferty i zasad rekrutacji.

          • Klasa patronacka

          • Zainicjowana przez Panią Annę Zasowską współpraca naszej szkoły z siecią hoteli Arche reprezentowaną przez dyrektora Rafała Wardę zaowocowała podpisaniem umowy, zgodnie z którą klasa 1C - kształcąca w zawodach technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki - od roku szkolnego 2024/2025 zostanie objęta patronatem sieci hoteli Arche.

            Celem współpracy jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego i zapewnienie jego wysokiej efektywności.

            Umowa przewiduje wizyty zawodoznawcze, szkolenia dla nauczycieli w siedzibie przedsiębiorstwa oraz wizyty pracowników firmy w szkole, organizowanie konkursów, wsparcie uczniów w realizacji projektów, doposażenie szkoły w profesjonalne oprogramowanie umożliwiające rozwijanie umiejętności w warunkach zbliżonych do rzeczywistych miejsc pracy. 

          • Współpraca z SGGW

          • 11 marca nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy z Wydziałem Ekonomicznym  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W spotkaniu uczestniczyli dr hab. Marcin Ratajczak - dziekan wydziału, dr inż. Agnieszka Tul - Krzyszczuk, dyrektor Małgorzata Mardas oraz wicedyrektor Anna Zasowska. W ramach współpracy, zainicjowanej przez Panią Zasowską, nasi uczniowie i nauczyciele będą - między innymi - mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, seminariach, kursach i innych projektach realizowanych przez SGGW. Składamy ogromne podziękowania  za  otwartość i liczymy na owocną współpracę.

          • W sercu mądrości

          • W marcu 2024 roku w naszej szkolnej bibliotece prezentujemy bardzo ciekawą wystawę zatytułowaną „W sercu mądrości”, której użyczyła nam Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Wystawa prezentuje najpiękniejsze wnętrza biblioteczne świata, zabytkowe i nowoczesne, a niektóre z nich wyglądają jak prawdziwe galerie sztuki. Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii z pięknymi bibliotekami. Zobaczyć można m.in. Bibliotekę Narodową Francji w Paryżu, Bibliotekę im. George’a Peabody’ego w Baltimore czy Bibliotekę Główną w Stuttgarcie.
            Zapraszamy do szkolnej biblioteki.

          • Dzień Zawodowca 2024

          • W czwartek 22 lutego 2024 r. po raz pierwszy w historii szkoły z inicjatywy pani dyr. Małgorzaty Mardas i pani wicedyrektor Anny Zasowskiej został zorganizowany Dzień Zawodowca. W przygotowanie wydarzenia zaangażowani byli nauczyciele przedmiotów zawodowych, w szczególności pani Beata Bętkowska i pani Edyta Jakóbczak. Nad oprawą artystyczną czuwały panie Elżbieta Samsel i Elżbieta Skorupka.

            Naszym celem było promowanie zawodów, w których kształcimy uczniów tj. technik organizacji turystyki, technik hotelarstwa oraz technik eksploatacji portów i terminali.

            W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele starostwa, zaproszeni dyrektorzy lokalnych szkół oraz przedstawiciele firm branżowych.

            Zaproszeni prelegenci opowiadali młodzieży jakie możliwości czekają na nią po ukończeniu technikum. Wśród zaproszonych gości byli przedsiębiorcy branż turystyczno-hotelarskich, lotniczych i logistycznych. Głos zabrali: Pan Radosław Szafranowicz – Małozięć z Kadr Turystyki, Pani Violetta Wojeńska  właścicielka Biura Podróży World Travel, Pani Małgorzata Skalska Dyrektor HR Welcome Airport Services, Pan Filip Granowski – dyrektor Elesa Ganter Polska, Pan Rafał Warda – dyrektor Sieci Hoteli Arche, Pan Krystian Turski Manager Rohlig Suus , Pan Piotr Zagubieniak – Dyrektor Transportu Lotniczego Rohlig Suus oraz Kamila Fryzlewicz i Adam Maciaszczyk przedstawiciele Coral Travel Poland.

            Wystąpiła również dr inż. Agnieszka Tul-Krzyszczuk z SGGW przybliżając tematykę sztucznej inteligencji.

            W czasie spotkania rozstrzygnięty został konkurs na film promujący zawody nauczane w Technikum Nr 2. Dziękujemy hotelowi Arche Koszary za udostępnienie obiektu do nagrania filmu promującego zawód hotelarza.

            Spotkanie uświetniły występy naszej młodzieży, która przygotowała tematyczne scenki związane z odprawą podróżnych na lotnisku w języku angielskim, procedurami bezpieczeństwa w samolocie i scenkę pokazującą pracę pilota wycieczek pracującego z trudnym klientem.

            Sponsorami wydarzenia byli: Rada Rodziców, na czele z Panem Pawłem Krawcem oraz firmy Rohlig Suus, Elesa Ganter Polska oraz Grupa Energyland.

            Gości pożegnała Pani Dyrektor Małgorzata Mardas, a Pani Ewa Lubianiec pogratulowała i wyraziła nadzieję, że Dzień Zawodowca stanie się nową tradycją Platerówki.

            Zakończyliśmy świętowanie Dnia Zawodowca słodkim poczęstunkiem.

          • Open Day z Coral Travel

          • W dniu 8 stycznia br. uczniowie klas 5cp, 5dp, 4cp i 3cp mieli okazję uczestniczyć w Open Day z Coral Travel, podczas którego:

            - dowiedzieli się, jakie wymagania należy spełnić, aby pracować jako rezydent turystyczny i animator czasu wolnego,

            - poznali obowiązki zawodowe rezydenta i animatora,

            - wzięli udział w warsztatach, które zapoznały ich ze specyfiką w tych zawodach.

            - mieli możliwość spotkania się z rekruterami oraz pracownikami biura podróży Coral Travel, którzy przedstawili oferty pracy w Turcji dla rezydentów turystycznych i animatorów.

             

            Udział w Open Day z Coral Travel to szansa dla naszych uczniów na przygodę życia! Może wybrane osoby dostaną propozycję pracy wakacyjnej w Turcji.