• Z myślą o bezpieczeństwie...

          • W ramach działań przygotowujących do spędzenia wakacji w bezpieczny sposób, w naszej szkole odbyło się szkolenie. Zostało ono przeprowadzone przez Służbę Ratownictwa Specjalistycznego. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą, a następnie ćwiczyli praktyczne umiejętności. Serdecznie dziękujemy ratownikom za cenną lekcję, jak zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. 

            W trosce o cyberbezpieczeństwo, zorganizowaliśmy - w porozumieniu z Radą Rodziców - warsztaty dla uczniów, mające na celu wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Program zajęć obejmował niebezpieczeństwa czyhające na nas w sieci, szkody powodowane przez fake newsy, hejt oraz bezrefleksyjne udostępnianie swoich danych i wizerunku w sieci.

            Warsztaty prowadził Pan Łukasz Gierek (Uniwersytet Radomski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, nauczyciel, wykładowca akademicki, trener edukacyjny). Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zajęć.

          • Erasmus+

          • Chcielibyśmy podzielić się  wspaniałą wiadomością!

            Po trzyletniej przerwie wracamy do unijnego programu Erasmus+. Zespół nauczycieli w składzie Joanna Jeżewska - koordynator, Grażyna Leszka, Anna Zasowska i Małgorzata Mardas opracował i złożył wniosek, który został wysoko oceniony przez Agencję Narodową, w wyniku czego otrzymaliśmy Akredytację.

            Dzięki temu przed uczniami naszego technikum, a także przed nauczycielami zawodu otwierają się ogromne możliwości. Uczniowie wezmą udział w stażach zagranicznych, podczas których będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe. Nauczyciele będą wyjeżdżać na tzw. Job Shadowing, czyli obserwację pracy. W najbliższym czasie rozpoczynamy intensywne działania nad realizacją projektu. 

          • Współpraca z WELCOME Airport Services

          • W ramach współpracy z WELCOME Airport Services Sp. z o. o. - największym pod względem ilości obsługiwanych przewoźników agentem handlingowym w Polsce - uczniowie klasy 3Dp, kształcący się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali,  odbyli praktyki zawodowe na Lotnisku Chopina w Warszawie. Młodzież zdobywała doświadczenie zawodowe w następujących obszarach: asysta osób z niepełnosprawnościami PRM, obsługa płytowa i obsługa cargo. Uczniowie poznawali też pracę w magazynie przy obsłudze ładunków przewożonych drogą lotniczą. Panie Małgorzata Skalska - dyrektor HR oraz Anna Zasowska - wicedyrektor naszej szkoły, odwiedziły praktykantów i obserwowały, jak radzą sobie z powierzonymi im obowiązkami. Nasi uczniowie z zaangażowaniem i empatią wspierali pasażerów z ograniczoną mobilnością. Pomagali im w poruszaniu się po lotnisku, asystowali przy odprawie i kontroli paszportów, udzielali niezbędnych informacji. Asystując pasażerom obcojęzycznym, wykazali się umiejętnością komunikowania się w języku angielskim. 

          • "Ogólnopolskie wybory książek" w Platerówce

          • "Ogólnopolskie Wybory Książek” to największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych, akcja, w trakcie której setki tysięcy uczniów z całego kraju mogą zagłosować na najciekawsze przeczytane przez siebie książki. Celem jest poznanie preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży oraz stworzenie  listy książkowych hitów.

            W naszej szkole wybory te odbyły się 29 maja 2024 roku dzięki inicjatywie bibliotekarek: p. Agnieszki Kłobuchowskiej i p. Agaty Mikowskiej, które zostały współorganizatorkami tej akcji. W wyborach wzięło udział 102 uczniów!

            Głosowanie było proste: należało wypełnić anonimową kartę, wpisując maksymalnie 3 tytuły najciekawszych książek przeczytanych w ciągu ostatnich dwóch lat i wrzucić ją do specjalnie przygotowanej urny. 

            Po zliczeniu wszystkich głosów prezentujemy najpop ularniejsze książki tych wyborów:

            1. cykl „Westwood Academy” – Weronika Ancerowicz

            2. cykl „Wiedźmin” – Andrzej Sapkowski

            3. „My, dzieci z dworca ZOO” – Christiane F.

            4. cykl „Harry Potter” – J.K. Rowling

            5. cykl „Students” – Aleksandra Negrońska

            6. cykl „Rodzina Monet” - Weronika Marczak

            7. cykl „Dwór cierni i róż” - Sarah J. Maas

            8. „Lepiej niż w filmach” - Lynn Painter

            9. cykl „Rywalkvi” -  Kiera Cass

            10. „Trylogia Hell” - Katarzyna Barlińska 

            Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział, a nauczycielom i wolontariuszom za wsparcie i pomoc w organizacji wyborów.

            Poniżej zgłoszone propozycje książek.

          • Nauka przez doświadczenie – fascynujące zajęcia

          • Uczniowie Platerówki uczą się nie tylko w salach szkolnych, lecz także uczestnicząc  w wycieczkach zawodowych, laboratoriach i  różnego rodzaju warsztatach. Oto kilka naszych ostatnich aktywności.

            Uczniowie klasy 3Dp technikum kształcącego w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali – podczas wycieczki zawodowej do Gdańska – odwiedzili  największy na Morzu Bałtyckim Terminal Kontenerowy Baltic Hub, zlokalizowany w Porcie Gdańsk. Obserwowali, w jaki sposób wykonywane są procesy terminalowe oraz jak wygląda obsługa portowa największych statków oceanicznych.  Środki transportu bliskiego, o których rozmawiali na lekcjach, w tym gigantyczne suwnice bramowe jezdne – mogli zobaczyć w działaniu. Ta wyjątkowa wyprawa była możliwa dzięki  współpracy z firmą Rohlig Suus, której serdecznie dziękujemy.

            Klasa 1D technikum kształcącego w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali podczas wycieczki zawodowej do Urzędu Celnego III Portu Lotniczego w Warszawie poznawała w praktyce przepisy dotyczące odprawy celnej.

            Klasa 2E liceum z rozszerzoną biologią i chemią cyklicznie już uczestniczy w zajęciach laboratoryjnych – zarówno w  Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, jak też  na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z którym ostatnio podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Uczniowie z pasją wykonywali ćwiczenia laboratoryjne, którymi byli zachwyceni.

            Klasy 1E, 2A, 3Ap, 4Cp, 3Bp wzięły udział w pasjonującym projekcie Nauka w służbie rozwijania talentów, samorozwoju i kształtowania motywacji młodzieży realizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Fascynujące warsztaty rozwijające kreatywność ukazały uczniom nieznane im  oblicze nauki.

            Klasy z rozszerzoną matematyką – 1A, 2A, 3Ap, ale też klasy technikum  2C, 2D oraz klasa  artystyczna 3Bp podczas warsztatów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim poznawały między innymi teorię gier i odkrywały korzyści płynące z twierdzenia Pitagorasa, a bardziej zaawansowani matematycy rozmawiali o zonkach dotyczących prawdopodobieństwa, czyli sytuacjach, w których nasza intuicja dotycząca szacowania szans okazuje się zawodna.

          • Najnowsze sukcesy

          • Kamila Kukiełka z klasy 3Ap zdobyła tytuł laureata  Akademii Przedsiębiorczości WE SGGW! Kamila otrzymała indeks na Wydział Ekonomiczny, który może wykorzystać w roku matury na jednym z pięciu kierunków: ekonomii, finansów i rachunkowości, logistyki, zarządzania, turystyki i rekreacji oraz zarządzania w języku angielskim. Ogromne brawa i gratulacje!